Privredna/Gospodarska komora FBiH podrška malim i srednjim preduzećima

IZVOR: InStore.ba 16.04.2021


InStore magazin i marketinška agencija Altermedia, u saradnji sa svojim partnerima, 29. aprila organizuju najznačajniji biznis Forum malih i srednjih preduzeća u BiH.

Jedan od partnera je i Privredna/Gospodarska komora Federacije Bosne i Hercegovine, koja će u sklopu programskog dijela organizovati Okrugli sto o temi ”Bh. privreda godinu dana od početka pandemije – preduslovi i mjere za ubrzani oporavak”, a čiji će predstavnik biti Mirsad Jašarspahić, potpredsjednik Privredne/Gospodarske komore Federacije Bosne i Hercegovine.

S gospodinom Mirsadom razgovarali smo o aktuelnoj situaciji i stanju bh. privrede, kao i ulozi Privredne/Gospodarske komora FBiH u prevazilaženju trenutne situacije izazvane koronavirusom.


Bh. privreda godinu od početka pandemije Covid-19. Kakvo je stanje?

– Prethodna godina je za cijeli svijet, pa tako i za BiH bila izazovna i neizvjesna, a što je sve posljedica proglašenja pandemije koronavirusa. Posljedice  pandemije se već uveliko osjete i evidentne su, a najbolji pokazatelj za to je oscilacija u kretanju broja zaposlenih, smanjena potrošnja, i zatvaranje ili rub egzistencije brojnih privrednih subjekata.

Početak 2020. godine, zatvaranje granica i proglašenje stanja prirodne nesreće prouzrokovalo je brojne probleme i izazove, koji su se nastavili tokom cijele godine, koja je i sama na kraju prošla u neizvjesnosti i iščekivanju. S obzirom na sve  probleme koje smo na neki način zajedno prošli s privrednicima u 2020. godini, ne želim govoriti o tome kada možemo osjetiti prave posljedice, jer 2020. godina je "lekcija” i pokazatelj da su u 2021. potrebne hitne ekonomske reforme, koje će dodatnu podršku pružiti pogođenim sektorima koji su nosioci privrednog razvoja. Stoga se nadam da će umjesto stalnog osvrtanja i depresivnog podsjećanja na ono što nas je zadesilo, nadležne institucije uz prijedloge i doprinos Privredne/Gospodarske komore FBiH sve više donositi nove setove mjera, kako finansijskih tako i nefinansijskih programa podrške i pomoći privrednicima, u cilju ne samo ublažavanja posljedica, već razvoja privrede i jačanja ekonomije u cijelosti.

Ukratko, nadam se promptnim i novim hitnim  reakcijama svih nadležnih organa, kako u predstojećem periodu 2021. godine ne bi govorili o "pravim posljedicama” koje je donijela pandemija.
 

Preduslovi i mjere koje su poduzete za ubrzani ekonomski oporavak? Postoji li okvirni vremenski period, kada možemo očekivati neke optimistične rezultate i napredak u poslovanju?

– Vjerujem da su svima poznate dosad poduzete mjere koje su se odnosile na pomoć ekonomiji FBiH u smislu donošenja zakona o ublažavanju negativnih ekonomskih posljedica, stavljanje u funkciju garantnog fonda za kreditiranje kompanija preko komercijalnih banaka, raspodjele grant sredstava privrednim subjektima, tako da ono što ovdje želim istaći su poduzete mjere nas u Privrednoj/Gospodarskoj komori FBiH, s obzirom na tok dešavanja i sve prateće vanredne okolnosti koje su desile. Privredna/Gospodarska komora FBiH je u martu 2020. godine, formirala Krizni štab privrednika, koji je okupio vodeće predstavnike privrednih subjekata iz reda  "pogođenih” sektora industrije, a u cilju pravovremenih reakcija na mjere Kriznih štabova i očuvanja privrede i radnih mjesta. Putem Kriznog štaba privrednika direktno se sugerisalo na mjere Kriznih štabova, i upućivali apeli i prijedlozi mjera, na sve nadležene institucije vlasti, koje su se između ostalog odnosile na ekonomske prijedloge mjere za očuvanje privrede, izuzeća od policijskog sata za radnike trećih smjena, uspostavljanje "zelenih” koridora, mjere kabinske izolacije za vozače motornih vozila, regulisanje višestrukog prevoza uspostavljanje transporta za radnike, otvaranje granica, omogućavanje rada prema epidemiološkim mjerama, pa do kreiranja baze bosanskohercegovačkih proizvođača zaštitnih maski, rukavica, dezinficijenasa i ostale prateće opreme koje smo stavili svim nadležnim institucijama na raspolaganje.

Osim ovog izdvojenog dijela, na stalnoj smo vezi s privrednicima putem e-maila, telefonski, ali i online. Također Privredna/Gospodarska komora FBiH je u komunikaciji s privrednicima davala prijedloge mjera za očuvanje ekonomije, te sugerisala na izmjene i dopune tzv. "Korona zakona”. Svakodnevno putem web stranice i društvenih mreža obavještavamo privrednike o trenutnom stanju i mjerama vezanim za Covid-19. Na web stranici Privredne/Gospodarske komore FBiH pokrenuli smo rubriku "Pokrenimo ekonomiju” u cilju promocije domaćih kompanija, i poticanja na potrošnju, jer stabilizacija privrednog sektora i zadržavanje nivoa potrošnje su ključ očuvanja ekonomije i ublažavanja utjecaja Covid-19. Govoreći o optimističnim rezultatima, istovremeno smo  promovisali i podržavali sve pozitivne priče, kojih uprkos brojnim poteškoćama i izazovima itekako ima, čime su bh. privrednici pokazali da je svaka kriza ujedno i nova prilika.


Koliko su MSP važna u ekonomskom poretku svake države?

– Dobro uvezana mala i srednja preduzeća su preduslov ekonomskog rasta i razvoja svake države, te imaju važnu ulogu u promoviranju preduzetničkih vještina. U ovim preduzećima dolazi do izražaja preduzetnička inicijativa, profitabilnost ulaganja kapitala, inovativnost i kreativnost. U svemu tome je vrlo značajna međuovisnost privrednih grana od položaja integrativnih faktora malih i srednjih preduzeća.

Pandemija je najbolje pokazala povezanost i ovisnost među svim granama privrede. Trenutna kriza i stanje "nesreće” najbolji je pokazatelj, važnosti postojanja stabilne, i jake mreže malih i srednjih preduzeća uvezanih u lance vrijednosti kroz jaku i upravljivu poduzetničku infrastrukturu domaće privrede.

Inače se za mala i srednja preduzeća očekuje da odigraju ključnu ulogu u jačanju internih lanaca dobavljača. U ovoj krizi smo otkrili da smo zemlja koja je tipični uvoznik kada je u pitanju roba široke potrošnje. To je rezultat nedovoljnog prostora za domaće proizvođače u svojoj vlastitoj zemlji. Ti isti, proizvođači su prinuđeni da se bore u žestokoj konkurenciji na inostranom tržištu, da bi pokušali nadomjestiti prostor sa kojeg se potiskuju u svojoj zemlji zbog mnogih razloga, između ostalih i damping cijena.

Bitno je naglasiti da kupovina domaćih proizvoda direktno utječe na razvoj čitavog lanca malih i srednjih preduzeća i da je zbog toga važna isto koliko i izvoz.

Naša ideja, je da kampanjom "Kupuj domaće-gradi BiH” ponovo približimo našim Bosancima i Hercegovcima bitnost i svu logiku tzv. ekonomije centričnih krugova koja se zasniva na korištenju i kupovini onog što je po mogućnosti najbliže, a onda iscrpljujući rezerve najužeg kruga, prelazi na sljedeći.




Objasnite zašto je važno da MSP učestvuju na ovakvom forumu i koja je to tema kojom će se baviti PK?

– Naše aktivnosti na promociji domaćeg, podržavanju pozitivnih priča bh. privrednih subjekata su dugoročnog i kontinuiranog karaktera koji se nastavljaju i u ovoj godini, a što će između ostalog biti predstavljeno na forumu od strane Privredne/Gospodarske komora FBiH. Naš zadatak i u ovoj godini je osnaživanje privrednih subjekata, jačanje njihovih kompetencija i unapređenje poslovanja, a to možemo samo zajedno. Stoga, od iznimnog značaja nam je da čujemo "glas” MSP, razmijenimo mišljenje, ideje i prijedloge, a ovaj forum je idealna prilika da na jednom mjestu u hibridnom obliku okupimo što više privrednika MSP iz svih sektora industrije.

Za razvoj MSP-a je od ključnog značaja razvoj poduzetničke infrastrukture uopće. Tako da je ovakav forum idealno i pozvano mjesto za razmjenu iskustava, ideja i prijedloga kako od strane privrednika tako i predstavnika tzv. donosioca odluka.


Vaš poziv i poruka članovima…

Poruka članovima je da će Privredna/Gospodarska komora FBiH nastaviti sa aktivnostima podrške i zaštite privrednika, a naročito ćemo nastaviti svakodnevnu komunikaciju kako bismo zajedno s privrednicima, nadležnim institucijama i predstavnicima vlasti davali konkretne prijedloge mjera  za oporavak privrede i razvoj ekonomije, ali da bi u tome uspjeli potrebni su nam konkretni odgovori i prijedlozi s druge strane. Zato je ovo ujedno moj poziv kao predsjednika Privredne/Gospodarske komore FBiH da se odazovu predstojećem forumu kako bismo razmijenili mišljenja, ideje za predstojeće aktivnosti, ali dobili i jednu infuziju dobre energije kada čujemo  sve pozitivne priče naših bh. privrednih subjekata.

Svi u Bosni i Hercegovini moraju shvatiti značaj jačanja domaće privrede, da i pojedinačno, a i institucionalno forsiramo domaću proizvodnju i korištenje domaćih resursa i u domenu proizvodnje i u domenu usluga.

Potrošnja električne energije domaćih elektroprivrednih kompanija, telekomunikacijske usluge domaćih telekom operatera, hrana proizvedena u pogonima domaće prehrambene industrije, inžinjering usluge domaćih projektanata, kupovina u domaćim trgovačkim lancima, kupovina goriva na domaćim benzinskim pumpama, korištenje resursa domaće industrije građevinskih materijala, tekstilne industrije, industrije namještaja… zajedno čini matricu za obezbjeđenje uslova razvoja svih privrednih subjekata, a time prostora za život nama, i onima poslije nas.

Svi se moramo angažovati na promociji i utemeljenju domaće proizvodnje i domaćih usluga kroz sve segmente društva i to raditi u kontinuitetu. Krenuti sa revizijama strateških dokumenata, pozicioniranjem strateške grupe proizvoda, iniciranjem odgojno-obrazovnih ciklusa o važnosti i kalkulaciji pozitivnih efekata domaće proizvodnje od nivoa osnovnih škola, pa nadalje. Privredna komora FBiH u tom procesu treba podršku svih pozitivno orijentisanih pojedinaca i kolektiva.